Intră pe Nordic Shops pentru cumpărături săptămânale sau delicatese pentru ocazii speciale.

Cumpără acum x

CARIERE

Manager Calitate

Buftea - IlfovimagesFull Time

Principalele responsabilităţi:

  • Organizează şi coordonează activităţile privind controlul calităţii ingredientelor, produselor finite precum şi a controlului calităţii pe fazele procesului tehnologic pentru realizarea producţiei la standardele de calitate Nordic Petfood Production.
  • Urmareşte şi controlează respectarea tuturor parametrilor din întreg procesul de producţie (recepţie ingrediente, depozitare, preparare, formare–coacere, ambalare, etichetare, marcare), curăţenie şi dezinfecţie, având drept scop atingerea eficienţei maxime;
  • Respectă prevederile sistemului de management al calităţii şi siguranţei hranei pentru animalele de companie aplicabile în societate (SMCSA) cuprinse în: manualul calităţii şi siguranţei hranei pentru animalele de companie; procedurile generale, de sistem, specifice şi operaţionale existente aplicabile;
  • Cunoaşte şi participă la îndeplinirea politicii de calitate şi siguranţa hranei pentru animale;
  • Coordonează procesul de implementre şi menţinere a SMCSA în cadrul organizaţiei, în conformitate cu cerinţele SR EN ISO 9001:2008-SR EN ISO 22000:2005;
  • Instruieşte tot personalul societăţii privind cerinţele sistemului de management al calităţii la nivel de societate;
  • Se asigură de faptul că procesele necesare SMCSA sunt stabilite, implementate şi menţinute;
  • Întocmeşte raportări curente privind controlul calităţii;
  • Promovează în întreaga organizaţie conştientizarea personalului asupra cerinţelor clientului;
  • Coordonează procesul de elaborare a documentelor sistemului integrat de management al calitaăţii şi siguranţei hranei pentru animalele de companie şi implementarea acestora;
  • Elaborează documentele sistemului integrat de management al calităţii şi siguranţei hranei pentru animalele de companie;
  • Întocmeşte structura formularelor de control al calităţii producţiei şi a siguranţei de funcţionare a procesului tehnologic (metode şi tehnici de control, revizuirea programelor de control);
  • Avizează documentele de sistem şi urmăreşte implementarea lor conform procedurilor aplicabile;
  • Difuzează documentele sistemului integrat de management al calităţii şi siguranţei alimentului;
  • Ţine sub control toată documentaţia sistemului integrat de management al calităţii şi siguranţei hranei pentru animalele de companie;
  • Efectuează planificarea auditurilor interne ale calităţii;
  • Coordonează şi participă la realizarea auditurilor interne ale calităţii;
  • Coordonează procesul de rezolvare a reclamaţiilor primite;
  • Participă la cursurile de iniţiere şi cunoaştere a aparaturii din domeniu;
  • Foloseşte programe informatice de urmărire a calităţii materiilor prime, semifabricatelor şi a produselor finite, asfel încât în orice moment să se poată cunoaşte stadiul unui produs;
  • Asigură confidenţialitatea şi securitatea datelor şi informaţiilor obţinute pe timpul îndeplinirii funcţiei sale şi nu desfăşoară activităţi neloiale faţă de societate;

Profilul candidatului:

  • Studii superioare tehnice;
  • Experienţă minim 5 ani în domeniul Asigurării şi Controlului Calităţii;
  • Cunoştinţe aprofundate privind tehnologia şi chimia produselor alimentare, Sistemul de Management al Calităţii IS Sistemul de Siguranţă al Alimentelor HACCP IS şi IFS, asigurarea şi menţinerea igienei, reglementări şi legislaţie în vigoare în industria alimentară;
  • Cunoştinţe aprofundate privind echipamente de analiză şi măsurare a parametrilor calitativi, privind efectuarea de analize de control al calităţii la recepţia ingredientelor, ambalaje, verificări ale produselor pe parcursul procesului tehnologic şi la produsul final.
  • Să fie dedicat muncii pe care o desfăşoară, dar şi companiei;
  • Să fie stabil din punct de vedere psihic, rezistent la efort şi stres;
  • Să fie sociabil şi cooperant;
  • Să fie exigent şi disciplinat;
  • Acuitate în identificarea oportunităţilor şi posibilelor probleme;
  • Capacitate foarte bună de comunicare şi relaţionare, atenţie distributivă, simţ pentru detaliul semnificativ, capacitate rapidă de decizie, spirit organizatoric, flexibilitate, creativitate;
  • Gândire analitică, capacitate de sinteză;
  • Personalitate energică, gândire pozitivă, amabilitate şi eficienţă;
  • Cunoştinţe manageriale privind relaţiile interumane;
  • Cunoştinţe de limba engleză;
  • Cunoştinţe operare PC.